12 / 07 / 2025


AUR e pe primul loc în sondaje pentru alegerile europarlamentare – 60m.ro

By editor , in Actualitate , at 17/11/2023

Partidul AUR crede că poate să dea o nouă lovitură în alegerile de anul viitor, după intrarea în Parlament care a lăsat mulți analiști politici cu gura căscată.

Sondaje interne comandat de AUR dau partidul pe primul loc la europarlamentare, cu 29%, față de partidul de pe locul doi, PSD – 26%. „PNL dacă ia 12% e bine”, spun sursele citate.

La locale, pe lângă un număr cât mai mare de primari, AUR vrea să racoleze actuali edili și un obiectiv specific este să obțină funcția de viceprimar al Capitalei. La alegerile parlamentare, AUR vrea să depășească 100 de mandate

„Dacă va candida Ciolacu, candidez și eu la prezidențiale. Dacă va candida Geoană, nu am șanse. Dar să candidez e un scenariu pe care PSD îl dorește, așa că e bine să stăm să așteptăm. Avem mai multe variante, i-am testat pe mulți – Terheș, Dan Puric, Ioan Aurel Pop. Mircea Diaconu are probleme de sănătate și a fost operat. E diferență de 10% între mine și Ciolacu”, ar fi spus George Simion în discuții informale la partid.

AUR ar intra la guvernare „doar dacă ieșim pe primul loc la parlamentare” sau dacă ar câștiga alegerile prezidențiale. Culmea este că partidul are momentan mai multe „canale de comunicare” deschise cu PNL decât cu PSD pentru că AUR l-ar fi iritat pe Ciolacu.


Photo of Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

 » Citeste toata stirea aici

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *